a atârdisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a atârdisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a atârdisi" în limba română (dex)

Infinitiv
atârdisi
Infinitiv Lung
atârdisire
Participiu
atârdisit
Gerunziu
atârdisind
Imperativ persoana a doua
singular atârdisește
plural atârdisiți
Prezent
eu atârdisesc
tu atârdisești
el/ea atârdisește
noi atârdisim
voi atârdisiți
ei/ele atârdisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) atârdisesc
tu (să) atârdisești
el/ea (să) atârdisească
noi (să) atârdisim
voi (să) atârdisiți
ei/ele (să) atârdisească
Imperfect
eu atârdiseam
tu atârdiseai
el/ea atârdisea
noi atârdiseam
voi atârdiseați
ei/ele atârdiseau
Perfect Simplu
eu atârdisii
tu atârdisiși
el/ea atârdisi
noi atârdisirăm
voi atârdisirăți
ei/ele atârdisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu atârdisisem
tu atârdisiseși
el/ea atârdisise
noi atârdisiserăm
voi atârdisiserăți
ei/ele atârdisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi atârdisit
tu să fi atârdisit
el/ea să fi atârdisit
noi să fi atârdisit
voi să fi atârdisit
ei/ele să fi atârdisit
Condițional Prezent
eu aș atârdisi
tu ai atârdisi
el/ea ar atârdisi
noi am atârdisi
voi ați atârdisi
ei/ele ar atârdisi
Condițional Perfect
eu aș fi atârdisit
tu ai fi atârdisit
el/ea ar fi atârdisit
noi am fi atârdisit
voi ați fi atârdisit
ei/ele ar fi atârdisit
Perfectul Compus
eu am atârdisit
tu ai atârdisit
el/ea a atârdisit
noi am atârdisit
voi ați atârdisit
ei/ele au atârdisit
Viitor
eu voi atârdisi
tu vei atârdisi
el/ea va atârdisi
noi vom atârdisi
voi veți atârdisi
ei/ele vor atârdisi
Viitor Anterior
eu voi fi atârdisit
tu vei fi atârdisit
el/ea va fi atârdisit
noi vom fi atârdisit
voi veți fi atârdisit
ei/ele vor fi atârdisit

Verbele anterioare: a asuma, a asupri, a asurzi, a ataca, a atăgârța

Verbele următoare: a atârna, a atașa, a ațâța, a ateia, a atenta

Verbe aleatorii: a asupri, a convulsa, a degrea, a hirotonisi, a mania