a țuguia conjugare; conjugare online pentru verbul "a țuguia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țuguia" în limba română (dex)

Infinitiv
țuguia
Infinitiv Lung
țuguiere
Participiu
țuguiat
Gerunziu
țuguind
Imperativ persoana a doua
singular țuguie
plural țuguiați
Prezent
eu țugui
tu țugui
el/ea țuguie
noi țuguiem
voi țuguiați
ei/ele țuguie
Conjunctiv Prezent
eu (să) țugui
tu (să) țugui
el/ea (să) țuguie
noi (să) țuguiem
voi (să) țuguiați
ei/ele (să) țuguie
Imperfect
eu țuguiam
tu țuguiai
el/ea țuguia
noi țuguiam
voi țuguiați
ei/ele țuguiau
Perfect Simplu
eu țuguiai
tu țuguiași
el/ea țuguie
noi țuguiarăm
voi țuguiarăți
ei/ele țuguiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu țuguiasem
tu țuguiaseși
el/ea țuguiase
noi țuguiaserăm
voi țuguiaserăți
ei/ele țuguiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țuguiat
tu să fi țuguiat
el/ea să fi țuguiat
noi să fi țuguiat
voi să fi țuguiat
ei/ele să fi țuguiat
Condițional Prezent
eu aș țuguia
tu ai țuguia
el/ea ar țuguia
noi am țuguia
voi ați țuguia
ei/ele ar țuguia
Condițional Perfect
eu aș fi țuguiat
tu ai fi țuguiat
el/ea ar fi țuguiat
noi am fi țuguiat
voi ați fi țuguiat
ei/ele ar fi țuguiat
Perfectul Compus
eu am țuguiat
tu ai țuguiat
el/ea a țuguiat
noi am țuguiat
voi ați țuguiat
ei/ele au țuguiat
Viitor
eu voi țuguia
tu vei țuguia
el/ea va țuguia
noi vom țuguia
voi veți țuguia
ei/ele vor țuguia
Viitor Anterior
eu voi fi țuguiat
tu vei fi țuguiat
el/ea va fi țuguiat
noi vom fi țuguiat
voi veți fi țuguiat
ei/ele vor fi țuguiat

Verbele anterioare: a țuca, a țucsui, a tudumăni, a tufli, a țugări

Verbele următoare: a țuhăi, a tui, a țuicări, a țuicui, a tulbura

Verbe aleatorii: a căpia, a chichia, a izbăvi, a meșterui, a readjudeca