a țugări conjugare; conjugare online pentru verbul "a țugări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țugări" în limba română (dex)

Infinitiv
țugări
Infinitiv Lung
țugărire
Participiu
țugărit
Gerunziu
țugărind
Imperativ persoana a doua
singular țugărește
plural țugăriți
Prezent
eu țugăresc
tu țugărești
el/ea țugărește
noi țugărim
voi țugăriți
ei/ele țugăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) țugăresc
tu (să) țugărești
el/ea (să) țugărească
noi (să) țugărim
voi (să) țugăriți
ei/ele (să) țugărească
Imperfect
eu țugăream
tu țugăreai
el/ea țugărea
noi țugăream
voi țugăreați
ei/ele țugăreau
Perfect Simplu
eu țugării
tu țugăriși
el/ea țugări
noi țugărirăm
voi țugărirăți
ei/ele țugăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țugărisem
tu țugăriseși
el/ea țugărise
noi țugăriserăm
voi țugăriserăți
ei/ele țugăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țugărit
tu să fi țugărit
el/ea să fi țugărit
noi să fi țugărit
voi să fi țugărit
ei/ele să fi țugărit
Condițional Prezent
eu aș țugări
tu ai țugări
el/ea ar țugări
noi am țugări
voi ați țugări
ei/ele ar țugări
Condițional Perfect
eu aș fi țugărit
tu ai fi țugărit
el/ea ar fi țugărit
noi am fi țugărit
voi ați fi țugărit
ei/ele ar fi țugărit
Perfectul Compus
eu am țugărit
tu ai țugărit
el/ea a țugărit
noi am țugărit
voi ați țugărit
ei/ele au țugărit
Viitor
eu voi țugări
tu vei țugări
el/ea va țugări
noi vom țugări
voi veți țugări
ei/ele vor țugări
Viitor Anterior
eu voi fi țugărit
tu vei fi țugărit
el/ea va fi țugărit
noi vom fi țugărit
voi veți fi țugărit
ei/ele vor fi țugărit

Verbele anterioare: a tuberculiza, a țuca, a țucsui, a tudumăni, a tufli

Verbele următoare: a prișleși, a țuhăi, a tui, a țuicări, a țuicui

Verbe aleatorii: a poliza, a pustia, a riflui, a surliga, a vasculariza