a țălăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a țălăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țălăi" în limba română (dex)

Infinitiv
țălăi
Infinitiv Lung
țălăire
Participiu
țălăit
Gerunziu
țălăind
Imperativ persoana a doua
singular țălăiește
plural țălăiți
Prezent
eu țălăiesc
tu țălăiești
el/ea țălăiește
noi țălăim
voi țălăiți
ei/ele țălăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) țălăiesc
tu (să) țălăiești
el/ea (să) țălăiască
noi (să) țălăim
voi (să) țălăiți
ei/ele (să) țălăiască
Imperfect
eu țălăiam
tu țălăiai
el/ea țălăia
noi țălăiam
voi țălăiați
ei/ele țălăiau
Perfect Simplu
eu țălăii
tu țălăiși
el/ea țălăi
noi țălăirăm
voi țălăirăți
ei/ele țălăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țălăisem
tu țălăiseși
el/ea țălăise
noi țălăiserăm
voi țălăiserăți
ei/ele țălăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țălăit
tu să fi țălăit
el/ea să fi țălăit
noi să fi țălăit
voi să fi țălăit
ei/ele să fi țălăit
Condițional Prezent
eu aș țălăi
tu ai țălăi
el/ea ar țălăi
noi am țălăi
voi ați țălăi
ei/ele ar țălăi
Condițional Perfect
eu aș fi țălăit
tu ai fi țălăit
el/ea ar fi țălăit
noi am fi țălăit
voi ați fi țălăit
ei/ele ar fi țălăit
Perfectul Compus
eu am țălăit
tu ai țălăit
el/ea a țălăit
noi am țălăit
voi ați țălăit
ei/ele au țălăit
Viitor
eu voi țălăi
tu vei țălăi
el/ea va țălăi
noi vom țălăi
voi veți țălăi
ei/ele vor țălăi
Viitor Anterior
eu voi fi țălăit
tu vei fi țălăit
el/ea va fi țălăit
noi vom fi țălăit
voi veți fi țălăit
ei/ele vor fi țălăit

Verbele anterioare: a tahigrafia, a țăhni, a tăia, a tăifăsui, a tăinui

Verbele următoare: a tălăncăni, a tălășmăni, a tălăzui, a tâlcui, a tâlcui

Verbe aleatorii: a destabiliza, a frota, a mardi, a sluti, a notălui