a țârlâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a țârlâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țârlâi" în limba română (dex)

Infinitiv
țârlâi
Infinitiv Lung
țârlâire
Participiu
țârlâit
Gerunziu
țârlâind
Imperativ persoana a doua
singular țârlâie
plural țârlâiți
Prezent
eu țârlâi
tu țârlâi
el/ea țârlâie
noi țârlâim
voi țârlâiți
ei/ele țârlâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) țârlâi
tu (să) țârlâi
el/ea (să) țârlâie
noi (să) țârlâim
voi (să) țârlâiți
ei/ele (să) țârlâie
Imperfect
eu țârlâiam
tu țârlâiai
el/ea țârlâia
noi țârlâiam
voi țârlâiați
ei/ele țârlâiau
Perfect Simplu
eu țârlâii
tu țârlâiși
el/ea țârlâi
noi țârlâirăm
voi țârlâirăți
ei/ele țârlâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țârlâisem
tu țârlâiseși
el/ea țârlâise
noi țârlâiserăm
voi țârlâiserăți
ei/ele țârlâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țârlâit
tu să fi țârlâit
el/ea să fi țârlâit
noi să fi țârlâit
voi să fi țârlâit
ei/ele să fi țârlâit
Condițional Prezent
eu aș țârlâi
tu ai țârlâi
el/ea ar țârlâi
noi am țârlâi
voi ați țârlâi
ei/ele ar țârlâi
Condițional Perfect
eu aș fi țârlâit
tu ai fi țârlâit
el/ea ar fi țârlâit
noi am fi țârlâit
voi ați fi țârlâit
ei/ele ar fi țârlâit
Perfectul Compus
eu am țârlâit
tu ai țârlâit
el/ea a țârlâit
noi am țârlâit
voi ați țârlâit
ei/ele au țârlâit
Viitor
eu voi țârlâi
tu vei țârlâi
el/ea va țârlâi
noi vom țârlâi
voi veți țârlâi
ei/ele vor țârlâi
Viitor Anterior
eu voi fi țârlâit
tu vei fi țârlâit
el/ea va fi țârlâit
noi vom fi țârlâit
voi veți fi țârlâit
ei/ele vor fi țârlâit

Verbele anterioare: a târgoveți, a târgui, a târgui, a târhăni, a târî

Verbele următoare: a târli, a țărmui, a țărmuri, a târnâi, a târnâi

Verbe aleatorii: a claponi, a declanșa, a paraleliza, a pernica, a strălumina