a țâțâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a țâțâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țâțâi" în limba română (dex)

Infinitiv
țâțâi
Infinitiv Lung
țâțâire
Participiu
țâțâit
Gerunziu
țâțâind
Imperativ persoana a doua
singular țâțâie
plural țâțâiți
Prezent
eu țâțâi
tu țâțâi
el/ea țâțâie
noi țâțâim
voi țâțâiți
ei/ele țâțâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) țâțâi
tu (să) țâțâi
el/ea (să) țâțâie
noi (să) țâțâim
voi (să) țâțâiți
ei/ele (să) țâțâie
Imperfect
eu țâțâiam
tu țâțâiai
el/ea țâțâia
noi țâțâiam
voi țâțâiați
ei/ele țâțâiau
Perfect Simplu
eu țâțâii
tu țâțâiși
el/ea țâțâi
noi țâțâirăm
voi țâțâirăți
ei/ele țâțâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țâțâisem
tu țâțâiseși
el/ea țâțâise
noi țâțâiserăm
voi țâțâiserăți
ei/ele țâțâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țâțâit
tu să fi țâțâit
el/ea să fi țâțâit
noi să fi țâțâit
voi să fi țâțâit
ei/ele să fi țâțâit
Condițional Prezent
eu aș țâțâi
tu ai țâțâi
el/ea ar țâțâi
noi am țâțâi
voi ați țâțâi
ei/ele ar țâțâi
Condițional Perfect
eu aș fi țâțâit
tu ai fi țâțâit
el/ea ar fi țâțâit
noi am fi țâțâit
voi ați fi țâțâit
ei/ele ar fi țâțâit
Perfectul Compus
eu am țâțâit
tu ai țâțâit
el/ea a țâțâit
noi am țâțâit
voi ați țâțâit
ei/ele au țâțâit
Viitor
eu voi țâțâi
tu vei țâțâi
el/ea va țâțâi
noi vom țâțâi
voi veți țâțâi
ei/ele vor țâțâi
Viitor Anterior
eu voi fi țâțâit
tu vei fi țâțâit
el/ea va fi țâțâit
noi vom fi țâțâit
voi veți fi țâțâit
ei/ele vor fi țâțâit

Verbele anterioare: a târși, a târșii, a tasa, a țâșni, a tasta

Verbele următoare: a tătărî, a tatona, a tatua, a tăui, a tăuni

Verbe aleatorii: a bemoliza, a încura, a înhuma, a oftici, a oftici