a țâșni conjugare; conjugare online pentru verbul "a țâșni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țâșni" în limba română (dex)

Infinitiv
țâșni
Infinitiv Lung
țâșnire
Participiu
țâșnit
Gerunziu
țâșnind
Imperativ persoana a doua
singular țâșnește
plural țâșniți
Prezent
eu țâșnesc
tu țâșnești
el/ea țâșnește
noi țâșnim
voi țâșniți
ei/ele țâșnesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) țâșnesc
tu (să) țâșnești
el/ea (să) țâșnească
noi (să) țâșnim
voi (să) țâșniți
ei/ele (să) țâșnească
Imperfect
eu țâșneam
tu țâșneai
el/ea țâșnea
noi țâșneam
voi țâșneați
ei/ele țâșneau
Perfect Simplu
eu țâșnii
tu țâșniși
el/ea țâșni
noi țâșnirăm
voi țâșnirăți
ei/ele țâșniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țâșnisem
tu țâșniseși
el/ea țâșnise
noi țâșniserăm
voi țâșniserăți
ei/ele țâșniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țâșnit
tu să fi țâșnit
el/ea să fi țâșnit
noi să fi țâșnit
voi să fi țâșnit
ei/ele să fi țâșnit
Condițional Prezent
eu aș țâșni
tu ai țâșni
el/ea ar țâșni
noi am țâșni
voi ați țâșni
ei/ele ar țâșni
Condițional Perfect
eu aș fi țâșnit
tu ai fi țâșnit
el/ea ar fi țâșnit
noi am fi țâșnit
voi ați fi țâșnit
ei/ele ar fi țâșnit
Perfectul Compus
eu am țâșnit
tu ai țâșnit
el/ea a țâșnit
noi am țâșnit
voi ați țâșnit
ei/ele au țâșnit
Viitor
eu voi țâșni
tu vei țâșni
el/ea va țâșni
noi vom țâșni
voi veți țâșni
ei/ele vor țâșni
Viitor Anterior
eu voi fi țâșnit
tu vei fi țâșnit
el/ea va fi țâșnit
noi vom fi țâșnit
voi veți fi țâșnit
ei/ele vor fi țâșnit

Verbele anterioare: a târomi, a târșâi, a târși, a târșii, a tasa

Verbele următoare: a tasta, a țâțâi, a tătărî, a tatona, a tatua

Verbe aleatorii: a displăcea, a împerciuna, a înțepușa, a posomorî, a supurlui