a șondromăni conjugare; conjugare online pentru verbul "a șondromăni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a șondromăni" în limba română (dex)

Infinitiv
șondromăni
Infinitiv Lung
șondromănire
Participiu
șondromănit
Gerunziu
șondromănind
Imperativ persoana a doua
singular șondromănește
plural șondromăniți
Prezent
eu șondromănesc
tu șondromănești
el/ea șondromănește
noi șondromănim
voi șondromăniți
ei/ele șondromănesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) șondromănesc
tu (să) șondromănești
el/ea (să) șondromănească
noi (să) șondromănim
voi (să) șondromăniți
ei/ele (să) șondromănească
Imperfect
eu șondromăneam
tu șondromăneai
el/ea șondromănea
noi șondromăneam
voi șondromăneați
ei/ele șondromăneau
Perfect Simplu
eu șondromănii
tu șondromăniși
el/ea șondromăni
noi șondromănirăm
voi șondromănirăți
ei/ele șondromăniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu șondromănisem
tu șondromăniseși
el/ea șondromănise
noi șondromăniserăm
voi șondromăniserăți
ei/ele șondromăniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi șondromănit
tu să fi șondromănit
el/ea să fi șondromănit
noi să fi șondromănit
voi să fi șondromănit
ei/ele să fi șondromănit
Condițional Prezent
eu aș șondromăni
tu ai șondromăni
el/ea ar șondromăni
noi am șondromăni
voi ați șondromăni
ei/ele ar șondromăni
Condițional Perfect
eu aș fi șondromănit
tu ai fi șondromănit
el/ea ar fi șondromănit
noi am fi șondromănit
voi ați fi șondromănit
ei/ele ar fi șondromănit
Perfectul Compus
eu am șondromănit
tu ai șondromănit
el/ea a șondromănit
noi am șondromănit
voi ați șondromănit
ei/ele au șondromănit
Viitor
eu voi șondromăni
tu vei șondromăni
el/ea va șondromăni
noi vom șondromăni
voi veți șondromăni
ei/ele vor șondromăni
Viitor Anterior
eu voi fi șondromănit
tu vei fi șondromănit
el/ea va fi șondromănit
noi vom fi șondromănit
voi veți fi șondromănit
ei/ele vor fi șondromănit

Verbele anterioare: a sona, a șoncăi, a sonda, a sondări, a șondoroi

Verbele următoare: a șontâcăi, a șontâcăi, a șontâcălui, a șonți, a șontorogi

Verbe aleatorii: a deborda, a intuba, a lăsa, a prefira, a pricepe