a șfincui conjugare; conjugare online pentru verbul "a șfincui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a șfincui" în limba română (dex)

Infinitiv
șfincui
Infinitiv Lung
șfincuire
Participiu
șfincuit
Gerunziu
șfincuind
Imperativ persoana a doua
singular șfincuiește
plural șfincuiți
Prezent
eu șfincuiesc
tu șfincuiești
el/ea șfincuiește
noi șfincuim
voi șfincuiți
ei/ele șfincuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) șfincuiesc
tu (să) șfincuiești
el/ea (să) șfincuiască
noi (să) șfincuim
voi (să) șfincuiți
ei/ele (să) șfincuiască
Imperfect
eu șfincuiam
tu șfincuiai
el/ea șfincuia
noi șfincuiam
voi șfincuiați
ei/ele șfincuiau
Perfect Simplu
eu șfincuii
tu șfincuiși
el/ea șfincui
noi șfincuirăm
voi șfincuirăți
ei/ele șfincuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu șfincuisem
tu șfincuiseși
el/ea șfincuise
noi șfincuiserăm
voi șfincuiserăți
ei/ele șfincuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi șfincuit
tu să fi șfincuit
el/ea să fi șfincuit
noi să fi șfincuit
voi să fi șfincuit
ei/ele să fi șfincuit
Condițional Prezent
eu aș șfincui
tu ai șfincui
el/ea ar șfincui
noi am șfincui
voi ați șfincui
ei/ele ar șfincui
Condițional Perfect
eu aș fi șfincuit
tu ai fi șfincuit
el/ea ar fi șfincuit
noi am fi șfincuit
voi ați fi șfincuit
ei/ele ar fi șfincuit
Perfectul Compus
eu am șfincuit
tu ai șfincuit
el/ea a șfincuit
noi am șfincuit
voi ați șfincuit
ei/ele au șfincuit
Viitor
eu voi șfincui
tu vei șfincui
el/ea va șfincui
noi vom șfincui
voi veți șfincui
ei/ele vor șfincui
Viitor Anterior
eu voi fi șfincuit
tu vei fi șfincuit
el/ea va fi șfincuit
noi vom fi șfincuit
voi veți fi șfincuit
ei/ele vor fi șfincuit

Verbele anterioare: a sfeterisi, a sfeti, a șfichiui, a sfida, a sfii

Verbele următoare: a sfinți, a sfitui, a sfoiegi, a sforăi, a sforăi

Verbe aleatorii: a autodizolva, a picheta, a poansona, a prelua, a zbucni