a înzdrăveni conjugare; conjugare online pentru verbul "a înzdrăveni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înzdrăveni" în limba română (dex)

Infinitiv
înzdrăveni
Infinitiv Lung
înzdrăvenire
Participiu
înzdrăvenit
Gerunziu
înzdrăvenind
Imperativ persoana a doua
singular înzdrăvenește
plural înzdrăveniți
Prezent
eu înzdrăvenesc
tu înzdrăvenești
el/ea înzdrăvenește
noi înzdrăvenim
voi înzdrăveniți
ei/ele înzdrăvenesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înzdrăvenesc
tu (să) înzdrăvenești
el/ea (să) înzdrăvenească
noi (să) înzdrăvenim
voi (să) înzdrăveniți
ei/ele (să) înzdrăvenească
Imperfect
eu înzdrăveneam
tu înzdrăveneai
el/ea înzdrăvenea
noi înzdrăveneam
voi înzdrăveneați
ei/ele înzdrăveneau
Perfect Simplu
eu înzdrăvenii
tu înzdrăveniși
el/ea înzdrăveni
noi înzdrăvenirăm
voi înzdrăvenirăți
ei/ele înzdrăveniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înzdrăvenisem
tu înzdrăveniseși
el/ea înzdrăvenise
noi înzdrăveniserăm
voi înzdrăveniserăți
ei/ele înzdrăveniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înzdrăvenit
tu să fi înzdrăvenit
el/ea să fi înzdrăvenit
noi să fi înzdrăvenit
voi să fi înzdrăvenit
ei/ele să fi înzdrăvenit
Condițional Prezent
eu aș înzdrăveni
tu ai înzdrăveni
el/ea ar înzdrăveni
noi am înzdrăveni
voi ați înzdrăveni
ei/ele ar înzdrăveni
Condițional Perfect
eu aș fi înzdrăvenit
tu ai fi înzdrăvenit
el/ea ar fi înzdrăvenit
noi am fi înzdrăvenit
voi ați fi înzdrăvenit
ei/ele ar fi înzdrăvenit
Perfectul Compus
eu am înzdrăvenit
tu ai înzdrăvenit
el/ea a înzdrăvenit
noi am înzdrăvenit
voi ați înzdrăvenit
ei/ele au înzdrăvenit
Viitor
eu voi înzdrăveni
tu vei înzdrăveni
el/ea va înzdrăveni
noi vom înzdrăveni
voi veți înzdrăveni
ei/ele vor înzdrăveni
Viitor Anterior
eu voi fi înzdrăvenit
tu vei fi înzdrăvenit
el/ea va fi înzdrăvenit
noi vom fi înzdrăvenit
voi veți fi înzdrăvenit
ei/ele vor fi înzdrăvenit

Verbele anterioare: a înzăpezi, a înzăua, a înzăvârni, a înzăvoni, a înzăvorî

Verbele următoare: a înzeci, a înzestra, a înzidi, a înzili, a înzorzona

Verbe aleatorii: a concilia, a grefa, a împăna, a înauri, a sălta