a înzăbăla conjugare; conjugare online pentru verbul "a înzăbăla" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înzăbăla" în limba română (dex)

Infinitiv
înzăbăla
Infinitiv Lung
înzăbălare
Participiu
înzăbălat
Gerunziu
înzăbălând
Imperativ persoana a doua
singular înzăbălează
plural înzăbălați
Prezent
eu înzăbălez
tu înzăbălezi
el/ea înzăbălează
noi înzăbălăm
voi înzăbălați
ei/ele înzăbălează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înzăbălez
tu (să) înzăbălezi
el/ea (să) înzăbăleze
noi (să) înzăbălăm
voi (să) înzăbălați
ei/ele (să) înzăbăleze
Imperfect
eu înzăbălam
tu înzăbălai
el/ea înzăbăla
noi înzăbălam
voi înzăbălați
ei/ele înzăbălau
Perfect Simplu
eu înzăbălai
tu înzăbălași
el/ea înzăbălă
noi înzăbălarăm
voi înzăbălarăți
ei/ele înzăbălară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înzăbălasem
tu înzăbălaseși
el/ea înzăbălase
noi înzăbălaserăm
voi înzăbălaserăți
ei/ele înzăbălaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înzăbălat
tu să fi înzăbălat
el/ea să fi înzăbălat
noi să fi înzăbălat
voi să fi înzăbălat
ei/ele să fi înzăbălat
Condițional Prezent
eu aș înzăbăla
tu ai înzăbăla
el/ea ar înzăbăla
noi am înzăbăla
voi ați înzăbăla
ei/ele ar înzăbăla
Condițional Perfect
eu aș fi înzăbălat
tu ai fi înzăbălat
el/ea ar fi înzăbălat
noi am fi înzăbălat
voi ați fi înzăbălat
ei/ele ar fi înzăbălat
Perfectul Compus
eu am înzăbălat
tu ai înzăbălat
el/ea a înzăbălat
noi am înzăbălat
voi ați înzăbălat
ei/ele au înzăbălat
Viitor
eu voi înzăbăla
tu vei înzăbăla
el/ea va înzăbăla
noi vom înzăbăla
voi veți înzăbăla
ei/ele vor înzăbăla
Viitor Anterior
eu voi fi înzăbălat
tu vei fi înzăbălat
el/ea va fi înzăbălat
noi vom fi înzăbălat
voi veți fi înzăbălat
ei/ele vor fi înzăbălat

Verbele anterioare: a involua, a învrăjbi, a învrăjmăși, a învrâsta, a învrednici

Verbele următoare: a înzăpezi, a înzăua, a înzăvârni, a înzăvoni, a înzăvorî

Verbe aleatorii: a coposeda, a egaliza, a eșafoda, a reprografia, a schelălăi