a învinoșa conjugare; conjugare online pentru verbul "a învinoșa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învinoșa" în limba română (dex)

Infinitiv
învinoșa
Infinitiv Lung
învinoșare
Participiu
învinoșat
Gerunziu
învinoșând
Imperativ persoana a doua
singular învinoșează
plural învinoșați
Prezent
eu învinoșez
tu învinoșezi
el/ea învinoșează
noi învinoșăm
voi învinoșați
ei/ele învinoșează
Conjunctiv Prezent
eu (să) învinoșez
tu (să) învinoșezi
el/ea (să) învinoșeze
noi (să) învinoșăm
voi (să) învinoșați
ei/ele (să) învinoșeze
Imperfect
eu învinoșam
tu învinoșai
el/ea învinoșa
noi învinoșam
voi învinoșați
ei/ele învinoșau
Perfect Simplu
eu învinoșai
tu învinoșași
el/ea învinoșă
noi învinoșarăm
voi învinoșarăți
ei/ele învinoșară
Mai Mult Ca Perfectul
eu învinoșasem
tu învinoșaseși
el/ea învinoșase
noi învinoșaserăm
voi învinoșaserăți
ei/ele învinoșaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învinoșat
tu să fi învinoșat
el/ea să fi învinoșat
noi să fi învinoșat
voi să fi învinoșat
ei/ele să fi învinoșat
Condițional Prezent
eu aș învinoșa
tu ai învinoșa
el/ea ar învinoșa
noi am învinoșa
voi ați învinoșa
ei/ele ar învinoșa
Condițional Perfect
eu aș fi învinoșat
tu ai fi învinoșat
el/ea ar fi învinoșat
noi am fi învinoșat
voi ați fi învinoșat
ei/ele ar fi învinoșat
Perfectul Compus
eu am învinoșat
tu ai învinoșat
el/ea a învinoșat
noi am învinoșat
voi ați învinoșat
ei/ele au învinoșat
Viitor
eu voi învinoșa
tu vei învinoșa
el/ea va învinoșa
noi vom învinoșa
voi veți învinoșa
ei/ele vor învinoșa
Viitor Anterior
eu voi fi învinoșat
tu vei fi învinoșat
el/ea va fi învinoșat
noi vom fi învinoșat
voi veți fi învinoșat
ei/ele vor fi învinoșat

Verbele anterioare: a învifora, a învifori, a învigora, a învineți, a învinge

Verbele următoare: a învinovăți, a învinui, a înviora, a învioșa, a învisteri

Verbe aleatorii: a cooperativiza, a demachia, a mreji, a satura, a preaizbândi