a învăpăia conjugare; conjugare online pentru verbul "a învăpăia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învăpăia" în limba română (dex)

Infinitiv
învăpăia
Infinitiv Lung
învăpăiere
Participiu
învăpăiat
Gerunziu
învăpăind
Imperativ persoana a doua
singular învăpăiază
plural învăpăiați
Prezent
eu învăpăiez
tu învăpăiezi
el/ea învăpăiază
noi învăpăiem
voi învăpăiați
ei/ele învăpăiază
Conjunctiv Prezent
eu (să) învăpăiez
tu (să) învăpăiezi
el/ea (să) învăpăieze
noi (să) învăpăiem
voi (să) învăpăiați
ei/ele (să) învăpăieze
Imperfect
eu învăpăiam
tu învăpăiai
el/ea învăpăia
noi învăpăiam
voi învăpăiați
ei/ele învăpăiau
Perfect Simplu
eu învăpăiai
tu învăpăiași
el/ea învăpăie
noi învăpăiarăm
voi învăpăiarăți
ei/ele învăpăiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu învăpăiasem
tu învăpăiaseși
el/ea învăpăiase
noi învăpăiaserăm
voi învăpăiaserăți
ei/ele învăpăiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învăpăiat
tu să fi învăpăiat
el/ea să fi învăpăiat
noi să fi învăpăiat
voi să fi învăpăiat
ei/ele să fi învăpăiat
Condițional Prezent
eu aș învăpăia
tu ai învăpăia
el/ea ar învăpăia
noi am învăpăia
voi ați învăpăia
ei/ele ar învăpăia
Condițional Perfect
eu aș fi învăpăiat
tu ai fi învăpăiat
el/ea ar fi învăpăiat
noi am fi învăpăiat
voi ați fi învăpăiat
ei/ele ar fi învăpăiat
Perfectul Compus
eu am învăpăiat
tu ai învăpăiat
el/ea a învăpăiat
noi am învăpăiat
voi ați învăpăiat
ei/ele au învăpăiat
Viitor
eu voi învăpăia
tu vei învăpăia
el/ea va învăpăia
noi vom învăpăia
voi veți învăpăia
ei/ele vor învăpăia
Viitor Anterior
eu voi fi învăpăiat
tu vei fi învăpăiat
el/ea va fi învăpăiat
noi vom fi învăpăiat
voi veți fi învăpăiat
ei/ele vor fi învăpăiat

Verbele anterioare: a învâltori, a învălui, a învălui, a învălura, a învâlvora

Verbele următoare: a învărnici, a învârsta, a învârteji, a învârti, a învârti

Verbe aleatorii: a atrofia, a înțoțona, a recapitula, a stiliza, a tipi