a învălmăși conjugare; conjugare online pentru verbul "a învălmăși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învălmăși" în limba română (dex)

Infinitiv
învălmăși
Infinitiv Lung
învălmășire
Participiu
învălmășit
Gerunziu
învălmășind
Imperativ persoana a doua
singular învălmășește
plural învălmășiți
Prezent
eu învălmășesc
tu învălmășești
el/ea învălmășește
noi învălmășim
voi învălmășiți
ei/ele învălmășesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) învălmășesc
tu (să) învălmășești
el/ea (să) învălmășească
noi (să) învălmășim
voi (să) învălmășiți
ei/ele (să) învălmășească
Imperfect
eu învălmășeam
tu învălmășeai
el/ea învălmășea
noi învălmășeam
voi învălmășeați
ei/ele învălmășeau
Perfect Simplu
eu învălmășii
tu învălmășiși
el/ea învălmăși
noi învălmășirăm
voi învălmășirăți
ei/ele învălmășiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu învălmășisem
tu învălmășiseși
el/ea învălmășise
noi învălmășiserăm
voi învălmășiserăți
ei/ele învălmășiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învălmășit
tu să fi învălmășit
el/ea să fi învălmășit
noi să fi învălmășit
voi să fi învălmășit
ei/ele să fi învălmășit
Condițional Prezent
eu aș învălmăși
tu ai învălmăși
el/ea ar învălmăși
noi am învălmăși
voi ați învălmăși
ei/ele ar învălmăși
Condițional Perfect
eu aș fi învălmășit
tu ai fi învălmășit
el/ea ar fi învălmășit
noi am fi învălmășit
voi ați fi învălmășit
ei/ele ar fi învălmășit
Perfectul Compus
eu am învălmășit
tu ai învălmășit
el/ea a învălmășit
noi am învălmășit
voi ați învălmășit
ei/ele au învălmășit
Viitor
eu voi învălmăși
tu vei învălmăși
el/ea va învălmăși
noi vom învălmăși
voi veți învălmăși
ei/ele vor învălmăși
Viitor Anterior
eu voi fi învălmășit
tu vei fi învălmășit
el/ea va fi învălmășit
noi vom fi învălmășit
voi veți fi învălmășit
ei/ele vor fi învălmășit

Verbele anterioare: a inutiliza, a invada, a invagina, a învălătuci, a invalida

Verbele următoare: a învălui, a învălui, a învălura, a învâlvora, a învânoșa

Verbe aleatorii: a clocoti, a deșerta, a ghiloșa, a norma, a ordina