a înmii conjugare; conjugare online pentru verbul "a înmii" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înmii" în limba română (dex)

Infinitiv
înmii
Infinitiv Lung
înmiire
Participiu
înmiit
Gerunziu
înmiind
Imperativ persoana a doua
singular înmiește
plural înmiiți
Prezent
eu înmiesc
tu înmiești
el/ea înmiește
noi înmiim
voi înmiiți
ei/ele înmiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înmiesc
tu (să) înmiești
el/ea (să) înmiască
noi (să) înmiim
voi (să) înmiiți
ei/ele (să) înmiască
Imperfect
eu înmiam
tu înmiai
el/ea înmia
noi înmiam
voi înmiați
ei/ele înmiau
Perfect Simplu
eu înmiii
tu înmiiși
el/ea înmii
noi înmiirăm
voi înmiirăți
ei/ele înmiiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înmiisem
tu înmiiseși
el/ea înmiise
noi înmiiserăm
voi înmiiserăți
ei/ele înmiiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înmiit
tu să fi înmiit
el/ea să fi înmiit
noi să fi înmiit
voi să fi înmiit
ei/ele să fi înmiit
Condițional Prezent
eu aș înmii
tu ai înmii
el/ea ar înmii
noi am înmii
voi ați înmii
ei/ele ar înmii
Condițional Perfect
eu aș fi înmiit
tu ai fi înmiit
el/ea ar fi înmiit
noi am fi înmiit
voi ați fi înmiit
ei/ele ar fi înmiit
Perfectul Compus
eu am înmiit
tu ai înmiit
el/ea a înmiit
noi am înmiit
voi ați înmiit
ei/ele au înmiit
Viitor
eu voi înmii
tu vei înmii
el/ea va înmii
noi vom înmii
voi veți înmii
ei/ele vor înmii
Viitor Anterior
eu voi fi înmiit
tu vei fi înmiit
el/ea va fi înmiit
noi vom fi înmiit
voi veți fi înmiit
ei/ele vor fi înmiit

Verbele anterioare: a inmănoșa, a înmănunchea, a înmărmuri, a înmatricula, a înmiasma

Verbele următoare: a înmiresma, a înmlădia, a înmoina, a înmormânta, a înmuguri

Verbe aleatorii: a contrabalansa, a funda, a întâmpla, a reaborda, a vaporiza