a înflăcăra conjugare; conjugare online pentru verbul "a înflăcăra" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înflăcăra" în limba română (dex)

Infinitiv
înflăcăra
Infinitiv Lung
înflăcărare
Participiu
înflăcărat
Gerunziu
înflăcărând
Imperativ persoana a doua
singular înflăcărează
plural înflăcărați
Prezent
eu înflăcărez
tu înflăcărezi
el/ea înflăcărează
noi înflăcărăm
voi înflăcărați
ei/ele înflăcărează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înflăcărez
tu (să) înflăcărezi
el/ea (să) înflăcăreze
noi (să) înflăcărăm
voi (să) înflăcărați
ei/ele (să) înflăcăreze
Imperfect
eu înflăcăram
tu înflăcărai
el/ea înflăcăra
noi înflăcăram
voi înflăcărați
ei/ele înflăcărau
Perfect Simplu
eu înflăcărai
tu înflăcărași
el/ea înflăcără
noi înflăcărarăm
voi înflăcărarăți
ei/ele înflăcărară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înflăcărasem
tu înflăcăraseși
el/ea înflăcărase
noi înflăcăraserăm
voi înflăcăraserăți
ei/ele înflăcăraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înflăcărat
tu să fi înflăcărat
el/ea să fi înflăcărat
noi să fi înflăcărat
voi să fi înflăcărat
ei/ele să fi înflăcărat
Condițional Prezent
eu aș înflăcăra
tu ai înflăcăra
el/ea ar înflăcăra
noi am înflăcăra
voi ați înflăcăra
ei/ele ar înflăcăra
Condițional Perfect
eu aș fi înflăcărat
tu ai fi înflăcărat
el/ea ar fi înflăcărat
noi am fi înflăcărat
voi ați fi înflăcărat
ei/ele ar fi înflăcărat
Perfectul Compus
eu am înflăcărat
tu ai înflăcărat
el/ea a înflăcărat
noi am înflăcărat
voi ați înflăcărat
ei/ele au înflăcărat
Viitor
eu voi înflăcăra
tu vei înflăcăra
el/ea va înflăcăra
noi vom înflăcăra
voi veți înflăcăra
ei/ele vor înflăcăra
Viitor Anterior
eu voi fi înflăcărat
tu vei fi înflăcărat
el/ea va fi înflăcărat
noi vom fi înflăcărat
voi veți fi înflăcărat
ei/ele vor fi înflăcărat

Verbele anterioare: a înfiola, a înfiora, a înfiora, a înfira, a înfiripa

Verbele următoare: a inflama, a inflige, a înflora, a înflori, a influența

Verbe aleatorii: a autocontempla, a autocontempla, a crohmăli, a decuscuta, a decuscuta