a înfărma conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfărma" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfărma" în limba română (dex)

Infinitiv
înfărma
Infinitiv Lung
înfărmare
Participiu
înfărmat
Gerunziu
înfărmând
Imperativ persoana a doua
singular înfarmă
plural înfărmați
Prezent
eu înfărm
tu înfărmi
el/ea înfarmă
noi înfărmăm
voi înfărmați
ei/ele înfarmă
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfărm
tu (să) înfărmi
el/ea (să) înfarme
noi (să) înfărmăm
voi (să) înfărmați
ei/ele (să) înfarme
Imperfect
eu înfărmam
tu înfărmai
el/ea înfărma
noi înfărmam
voi înfărmați
ei/ele înfărmau
Perfect Simplu
eu înfărmai
tu înfărmași
el/ea înfărmă
noi înfărmarăm
voi înfărmarăți
ei/ele înfărmară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfărmasem
tu înfărmaseși
el/ea înfărmase
noi înfărmaserăm
voi înfărmaserăți
ei/ele înfărmaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfărmat
tu să fi înfărmat
el/ea să fi înfărmat
noi să fi înfărmat
voi să fi înfărmat
ei/ele să fi înfărmat
Condițional Prezent
eu aș înfărma
tu ai înfărma
el/ea ar înfărma
noi am înfărma
voi ați înfărma
ei/ele ar înfărma
Condițional Perfect
eu aș fi înfărmat
tu ai fi înfărmat
el/ea ar fi înfărmat
noi am fi înfărmat
voi ați fi înfărmat
ei/ele ar fi înfărmat
Perfectul Compus
eu am înfărmat
tu ai înfărmat
el/ea a înfărmat
noi am înfărmat
voi ați înfărmat
ei/ele au înfărmat
Viitor
eu voi înfărma
tu vei înfărma
el/ea va înfărma
noi vom înfărma
voi veți înfărma
ei/ele vor înfărma
Viitor Anterior
eu voi fi înfărmat
tu vei fi înfărmat
el/ea va fi înfărmat
noi vom fi înfărmat
voi veți fi înfărmat
ei/ele vor fi înfărmat

Verbele anterioare: a inegaliza, a inerva, a infama, a palavragi, a infantiliza

Verbele următoare: a înfășa, a înfășura, a înfășura, a înfăța, a înfățișa

Verbe aleatorii: a iscăli, a jbârcoti, a periclisi, a prodosi, a subînchiria