a înfăptui conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfăptui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfăptui" în limba română (dex)

Infinitiv
înfăptui
Infinitiv Lung
înfăptuire
Participiu
înfăptuit
Gerunziu
înfăptuind
Imperativ persoana a doua
singular înfăptuiește
plural înfăptuiți
Prezent
eu înfăptuiesc
tu înfăptuiești
el/ea înfăptuiește
noi înfăptuim
voi înfăptuiți
ei/ele înfăptuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfăptuiesc
tu (să) înfăptuiești
el/ea (să) înfăptuiască
noi (să) înfăptuim
voi (să) înfăptuiți
ei/ele (să) înfăptuiască
Imperfect
eu înfăptuiam
tu înfăptuiai
el/ea înfăptuia
noi înfăptuiam
voi înfăptuiați
ei/ele înfăptuiau
Perfect Simplu
eu înfăptuii
tu înfăptuiși
el/ea înfăptui
noi înfăptuirăm
voi înfăptuirăți
ei/ele înfăptuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfăptuisem
tu înfăptuiseși
el/ea înfăptuise
noi înfăptuiserăm
voi înfăptuiserăți
ei/ele înfăptuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfăptuit
tu să fi înfăptuit
el/ea să fi înfăptuit
noi să fi înfăptuit
voi să fi înfăptuit
ei/ele să fi înfăptuit
Condițional Prezent
eu aș înfăptui
tu ai înfăptui
el/ea ar înfăptui
noi am înfăptui
voi ați înfăptui
ei/ele ar înfăptui
Condițional Perfect
eu aș fi înfăptuit
tu ai fi înfăptuit
el/ea ar fi înfăptuit
noi am fi înfăptuit
voi ați fi înfăptuit
ei/ele ar fi înfăptuit
Perfectul Compus
eu am înfăptuit
tu ai înfăptuit
el/ea a înfăptuit
noi am înfăptuit
voi ați înfăptuit
ei/ele au înfăptuit
Viitor
eu voi înfăptui
tu vei înfăptui
el/ea va înfăptui
noi vom înfăptui
voi veți înfăptui
ei/ele vor înfăptui
Viitor Anterior
eu voi fi înfăptuit
tu vei fi înfăptuit
el/ea va fi înfăptuit
noi vom fi înfăptuit
voi veți fi înfăptuit
ei/ele vor fi înfăptuit

Verbele anterioare: a îneca, a inegaliza, a inerva, a infama, a palavragi

Verbele următoare: a înfărtăți, a înfășa, a înfășura, a înfășura, a înfăța

Verbe aleatorii: a hiritisi, a măngălui, a omagia, a reasigura, a supragaranta