a înfăța conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfăța" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfăța" în limba română (dex)

Infinitiv
înfăța
Infinitiv Lung
înfățare
Participiu
înfățat
Gerunziu
înfățând
Imperativ persoana a doua
singular înfață
plural înfățați
Prezent
eu înfăț
tu înfeți
el/ea înfață
noi înfățăm
voi înfățați
ei/ele înfață
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfăț
tu (să) înfeți
el/ea (să) înfețe
noi (să) înfățăm
voi (să) înfățați
ei/ele (să) înfețe
Imperfect
eu înfățam
tu înfățai
el/ea înfăța
noi înfățam
voi înfățați
ei/ele înfățau
Perfect Simplu
eu înfățai
tu înfățași
el/ea înfăță
noi înfățarăm
voi înfățarăți
ei/ele înfățară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfățasem
tu înfățaseși
el/ea înfățase
noi înfățaserăm
voi înfățaserăți
ei/ele înfățaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfățat
tu să fi înfățat
el/ea să fi înfățat
noi să fi înfățat
voi să fi înfățat
ei/ele să fi înfățat
Condițional Prezent
eu aș înfăța
tu ai înfăța
el/ea ar înfăța
noi am înfăța
voi ați înfăța
ei/ele ar înfăța
Condițional Perfect
eu aș fi înfățat
tu ai fi înfățat
el/ea ar fi înfățat
noi am fi înfățat
voi ați fi înfățat
ei/ele ar fi înfățat
Perfectul Compus
eu am înfățat
tu ai înfățat
el/ea a înfățat
noi am înfățat
voi ați înfățat
ei/ele au înfățat
Viitor
eu voi înfăța
tu vei înfăța
el/ea va înfăța
noi vom înfăța
voi veți înfăța
ei/ele vor înfăța
Viitor Anterior
eu voi fi înfățat
tu vei fi înfățat
el/ea va fi înfățat
noi vom fi înfățat
voi veți fi înfățat
ei/ele vor fi înfățat

Verbele anterioare: a înfăptui, a înfărma, a înfărtăți, a înfășa, a înfășura

Verbele următoare: a înfățoșa, a infatua, a infecta, a înfelia, a înfelia

Verbe aleatorii: a calibra, a izbăvi, a jidări, a revopsi, a vilegiatura