a împătima conjugare; conjugare online pentru verbul "a împătima" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a împătima" în limba română (dex)

Infinitiv
împătima
Infinitiv Lung
împătimare
Participiu
împătimat
Gerunziu
împătimând
Imperativ persoana a doua
singular împătimează
plural împătimați
Prezent
eu împătimez
tu împătimezi
el/ea împătimează
noi împătimăm
voi împătimați
ei/ele împătimează
Conjunctiv Prezent
eu (să) împătimez
tu (să) împătimezi
el/ea (să) împătimeze
noi (să) împătimăm
voi (să) împătimați
ei/ele (să) împătimeze
Imperfect
eu împătimam
tu împătimai
el/ea împătima
noi împătimam
voi împătimați
ei/ele împătimau
Perfect Simplu
eu împătimai
tu împătimași
el/ea împătimă
noi împătimarăm
voi împătimarăți
ei/ele împătimară
Mai Mult Ca Perfectul
eu împătimasem
tu împătimaseși
el/ea împătimase
noi împătimaserăm
voi împătimaserăți
ei/ele împătimaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi împătimat
tu să fi împătimat
el/ea să fi împătimat
noi să fi împătimat
voi să fi împătimat
ei/ele să fi împătimat
Condițional Prezent
eu aș împătima
tu ai împătima
el/ea ar împătima
noi am împătima
voi ați împătima
ei/ele ar împătima
Condițional Perfect
eu aș fi împătimat
tu ai fi împătimat
el/ea ar fi împătimat
noi am fi împătimat
voi ați fi împătimat
ei/ele ar fi împătimat
Perfectul Compus
eu am împătimat
tu ai împătimat
el/ea a împătimat
noi am împătimat
voi ați împătimat
ei/ele au împătimat
Viitor
eu voi împătima
tu vei împătima
el/ea va împătima
noi vom împătima
voi veți împătima
ei/ele vor împătima
Viitor Anterior
eu voi fi împătimat
tu vei fi împătimat
el/ea va fi împătimat
noi vom fi împătimat
voi veți fi împătimat
ei/ele vor fi împătimat

Verbele anterioare: a împărechea, a împăroșa, a împărtăși, a împărți, a împâsli

Verbele următoare: a împătra, a împătra, a împătrăți, a împătri, a împătura

Verbe aleatorii: a direge, a jugului, a otânji, a scocorî, a văcăli