a împăienjini conjugare; conjugare online pentru verbul "a împăienjini" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a împăienjini" în limba română (dex)

Infinitiv
împăienjini
Infinitiv Lung
împăienjinire
Participiu
împăienjinit
Gerunziu
împăienjinind
Imperativ persoana a doua
singular împăienjinește
plural împăienjiniți
Prezent
eu împăienjinesc
tu împăienjinești
el/ea împăienjinește
noi împăienjinim
voi împăienjiniți
ei/ele împăienjinesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) împăienjinesc
tu (să) împăienjinești
el/ea (să) împăienjinească
noi (să) împăienjinim
voi (să) împăienjiniți
ei/ele (să) împăienjinească
Imperfect
eu împăienjineam
tu împăienjineai
el/ea împăienjinea
noi împăienjineam
voi împăienjineați
ei/ele împăienjineau
Perfect Simplu
eu împăienjinii
tu împăienjiniși
el/ea împăienjini
noi împăienjinirăm
voi împăienjinirăți
ei/ele împăienjiniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu împăienjinisem
tu împăienjiniseși
el/ea împăienjinise
noi împăienjiniserăm
voi împăienjiniserăți
ei/ele împăienjiniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi împăienjinit
tu să fi împăienjinit
el/ea să fi împăienjinit
noi să fi împăienjinit
voi să fi împăienjinit
ei/ele să fi împăienjinit
Condițional Prezent
eu aș împăienjini
tu ai împăienjini
el/ea ar împăienjini
noi am împăienjini
voi ați împăienjini
ei/ele ar împăienjini
Condițional Perfect
eu aș fi împăienjinit
tu ai fi împăienjinit
el/ea ar fi împăienjinit
noi am fi împăienjinit
voi ați fi împăienjinit
ei/ele ar fi împăienjinit
Perfectul Compus
eu am împăienjinit
tu ai împăienjinit
el/ea a împăienjinit
noi am împăienjinit
voi ați împăienjinit
ei/ele au împăienjinit
Viitor
eu voi împăienjini
tu vei împăienjini
el/ea va împăienjini
noi vom împăienjini
voi veți împăienjini
ei/ele vor împăienjini
Viitor Anterior
eu voi fi împăienjinit
tu vei fi împăienjinit
el/ea va fi împăienjinit
noi vom fi împăienjinit
voi veți fi împăienjinit
ei/ele vor fi împăienjinit

Verbele anterioare: a împăduri, a împăia, a împăiejena, a împăiejeni, a împăienjeni

Verbele următoare: a împăinjeni, a împăinjini, a împăjești, a impalida, a împământa

Verbe aleatorii: a crucifica, a demasca, a flecui, a întărta, a istorisi