a împăcelui conjugare; conjugare online pentru verbul "a împăcelui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a împăcelui" în limba română (dex)

Infinitiv
împăcelui
Infinitiv Lung
împăceluire
Participiu
împăceluit
Gerunziu
împăceluind
Imperativ persoana a doua
singular împăceluiește
plural împăceluiți
Prezent
eu împăceluiesc
tu împăceluiești
el/ea împăceluiește
noi împăceluim
voi împăceluiți
ei/ele împăceluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) împăceluiesc
tu (să) împăceluiești
el/ea (să) împăceluiască
noi (să) împăceluim
voi (să) împăceluiți
ei/ele (să) împăceluiască
Imperfect
eu împăceluiam
tu împăceluiai
el/ea împăceluia
noi împăceluiam
voi împăceluiați
ei/ele împăceluiau
Perfect Simplu
eu împăceluii
tu împăceluiși
el/ea împăcelui
noi împăceluirăm
voi împăceluirăți
ei/ele împăceluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu împăceluisem
tu împăceluiseși
el/ea împăceluise
noi împăceluiserăm
voi împăceluiserăți
ei/ele împăceluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi împăceluit
tu să fi împăceluit
el/ea să fi împăceluit
noi să fi împăceluit
voi să fi împăceluit
ei/ele să fi împăceluit
Condițional Prezent
eu aș împăcelui
tu ai împăcelui
el/ea ar împăcelui
noi am împăcelui
voi ați împăcelui
ei/ele ar împăcelui
Condițional Perfect
eu aș fi împăceluit
tu ai fi împăceluit
el/ea ar fi împăceluit
noi am fi împăceluit
voi ați fi împăceluit
ei/ele ar fi împăceluit
Perfectul Compus
eu am împăceluit
tu ai împăceluit
el/ea a împăceluit
noi am împăceluit
voi ați împăceluit
ei/ele au împăceluit
Viitor
eu voi împăcelui
tu vei împăcelui
el/ea va împăcelui
noi vom împăcelui
voi veți împăcelui
ei/ele vor împăcelui
Viitor Anterior
eu voi fi împăceluit
tu vei fi împăceluit
el/ea va fi împăceluit
noi vom fi împăceluit
voi veți fi împăceluit
ei/ele vor fi împăceluit

Verbele anterioare: a imobiliza, a imola, a imortaliza, a împăca, a împăcălui

Verbele următoare: a împacheta, a impacienta, a împăciui, a împâcli, a împăduri

Verbe aleatorii: a alunga, a anvizaja, a barăngi, a îmburda, a spârcui