a îmboldori conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmboldori" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmboldori" în limba română (dex)

Infinitiv
îmboldori
Infinitiv Lung
îmboldorire
Participiu
îmboldorit
Gerunziu
îmboldorind
Imperativ persoana a doua
singular îmboldorește
plural îmboldoriți
Prezent
eu îmboldoresc
tu îmboldorești
el/ea îmboldorește
noi îmboldorim
voi îmboldoriți
ei/ele îmboldoresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmboldoresc
tu (să) îmboldorești
el/ea (să) îmboldorească
noi (să) îmboldorim
voi (să) îmboldoriți
ei/ele (să) îmboldorească
Imperfect
eu îmboldoream
tu îmboldoreai
el/ea îmboldorea
noi îmboldoream
voi îmboldoreați
ei/ele îmboldoreau
Perfect Simplu
eu îmboldorii
tu îmboldoriși
el/ea îmboldori
noi îmboldorirăm
voi îmboldorirăți
ei/ele îmboldoriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmboldorisem
tu îmboldoriseși
el/ea îmboldorise
noi îmboldoriserăm
voi îmboldoriserăți
ei/ele îmboldoriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmboldorit
tu să fi îmboldorit
el/ea să fi îmboldorit
noi să fi îmboldorit
voi să fi îmboldorit
ei/ele să fi îmboldorit
Condițional Prezent
eu aș îmboldori
tu ai îmboldori
el/ea ar îmboldori
noi am îmboldori
voi ați îmboldori
ei/ele ar îmboldori
Condițional Perfect
eu aș fi îmboldorit
tu ai fi îmboldorit
el/ea ar fi îmboldorit
noi am fi îmboldorit
voi ați fi îmboldorit
ei/ele ar fi îmboldorit
Perfectul Compus
eu am îmboldorit
tu ai îmboldorit
el/ea a îmboldorit
noi am îmboldorit
voi ați îmboldorit
ei/ele au îmboldorit
Viitor
eu voi îmboldori
tu vei îmboldori
el/ea va îmboldori
noi vom îmboldori
voi veți îmboldori
ei/ele vor îmboldori
Viitor Anterior
eu voi fi îmboldorit
tu vei fi îmboldorit
el/ea va fi îmboldorit
noi vom fi îmboldorit
voi veți fi îmboldorit
ei/ele vor fi îmboldorit

Verbele anterioare: a îmbodoli, a îmbogăți, a îmbolboji, a îmboldi, a îmboldoli

Verbele următoare: a îmbolnăvi, a îmbondori, a îmbonghina, a îmboura, a îmbrăca

Verbe aleatorii: a cilindra, a istorisi, a liniariza, a murmui, a murmui