a îmboldi conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmboldi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmboldi" în limba română (dex)

Infinitiv
îmboldi
Infinitiv Lung
îmboldire
Participiu
îmboldit
Gerunziu
îmboldind
Imperativ persoana a doua
singular îmboldește
plural îmboldiți
Prezent
eu îmboldesc
tu îmboldești
el/ea îmboldește
noi îmboldim
voi îmboldiți
ei/ele îmboldesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmboldesc
tu (să) îmboldești
el/ea (să) îmboldească
noi (să) îmboldim
voi (să) îmboldiți
ei/ele (să) îmboldească
Imperfect
eu îmboldeam
tu îmboldeai
el/ea îmboldea
noi îmboldeam
voi îmboldeați
ei/ele îmboldeau
Perfect Simplu
eu îmboldii
tu îmboldiși
el/ea îmboldi
noi îmboldirăm
voi îmboldirăți
ei/ele îmboldiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmboldisem
tu îmboldiseși
el/ea îmboldise
noi îmboldiserăm
voi îmboldiserăți
ei/ele îmboldiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmboldit
tu să fi îmboldit
el/ea să fi îmboldit
noi să fi îmboldit
voi să fi îmboldit
ei/ele să fi îmboldit
Condițional Prezent
eu aș îmboldi
tu ai îmboldi
el/ea ar îmboldi
noi am îmboldi
voi ați îmboldi
ei/ele ar îmboldi
Condițional Perfect
eu aș fi îmboldit
tu ai fi îmboldit
el/ea ar fi îmboldit
noi am fi îmboldit
voi ați fi îmboldit
ei/ele ar fi îmboldit
Perfectul Compus
eu am îmboldit
tu ai îmboldit
el/ea a îmboldit
noi am îmboldit
voi ați îmboldit
ei/ele au îmboldit
Viitor
eu voi îmboldi
tu vei îmboldi
el/ea va îmboldi
noi vom îmboldi
voi veți îmboldi
ei/ele vor îmboldi
Viitor Anterior
eu voi fi îmboldit
tu vei fi îmboldit
el/ea va fi îmboldit
noi vom fi îmboldit
voi veți fi îmboldit
ei/ele vor fi îmboldit

Verbele anterioare: a îmboboci, a îmboboroji, a îmbodoli, a îmbogăți, a îmbolboji

Verbele următoare: a îmboldori, a miorlâi, a îmbolnăvi, a îmbondori, a îmbonghina

Verbe aleatorii: a aluviona, a infibula, a recultiva, a reimporta, a teledirija