conjugare glycériner; conjugare online pentru verbul "glycériner" în limba franceză la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "glycériner" în limba franceză (traducere)

Indicatif présent
je glycérine
tu glycérines
il/elle glycérine
nous glycérinons
vous glycérinez
ils/elles glycérinent
Indicatif imparfait
je glycérinais
tu glycérinais
il/elle glycérinait
nous glycérinions
vous glycériniez
ils/elles glycérinaient
Indicatif passé simple
je glycérinai
tu glycérinas
il/elle glycérina
nous glycérinâmes
vous glycérinâtes
ils/elles glycérinèrent
Indicatif futur simple
je glycérinerai
tu glycérineras
il/elle glycérinera
nous glycérinerons
vous glycérinerez
ils/elles glycérineront
Indicatif passé composé
j'ai glycériné
tu as glycériné
il/elle a glycériné
nous avons glycériné
vous avez glycériné
ils/elles ont glycériné
Indicatif plus-que-parfait
j'avais glycériné
tu avais glycériné
il/elle avait glycériné
nous avions glycériné
vous aviez glycériné
ils/elles avaient glycériné
Indicatif passé antérieur
j'eus glycériné
tu eus glycériné
il/elle eut glycériné
nous eûmes glycériné
vous eûtes glycériné
ils/elles eurent glycériné
Indicatif futur antérieur
j'aurai glycériné
tu auras glycériné
il/elle aura glycériné
nous aurons glycériné
vous aurez glycériné
ils/elles auront glycériné
Subjonctif présent
je glycérine
tu glycérines
il/elle glycérine
nous glycérinions
vous glycériniez
ils/elles glycérinent
Subjonctif imparfait
je glycérinasse
tu glycérinasses
il/elle glycérinât
nous glycérinassions
vous glycérinassiez
ils/elles glycérinassent
Subjonctif passé
j'aie glycériné
tu aies glycériné
il/elle ait glycériné
nous ayons glycériné
vous ayez glycériné
ils/elles aient glycériné
Subjonctif plus-que-parfait
j'eusse glycériné
tu eusses glycériné
il/elle eût glycériné
nous eussions glycériné
vous eussiez glycériné
ils/elles eussent glycériné
conditionnel présent
je glycérinerais
tu glycérinerais
il/elle glycérinerait
nous glycérinerions
vous glycérineriez
ils/elles glycérineraient
Conditionnel passé 1re forme
j'aurais glycériné
tu aurais glycériné
il/elle aurait glycériné
nous aurions glycériné
vous auriez glycériné
ils/elles auraient glycériné
Conditionnel passé 2e forme
j'eusse glycériné
tu eusses glycériné
il/elle eût glycériné
nous eussions glycériné
vous eussiez glycériné
ils/elles eussent glycériné
Infinitif
glycériner
Impératif
glycérine
glycérinons
glycérinez
Participe présent
glycérinant
Participe passé
glycériné

Verbele anterioare: globaliser, glorifier, gloser, glouglouter, glousser

Verbele următoare: gober, goberger, gobeter, gobichonner, godailler

Verbe aleatorii: cabaner, conglutiner, désoperculer, émietter, pontifier